Poskytovatelem podpory projektu je Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání, Výzva č. 02_17_049 - Dlouhodobá mezisektorová spolupráce pro ITI, Prioritní osa 1: Posilování kapacit pro kvalitní výzkum.
Název projektu: „Výzkum způsobů nakládání s odpady, materiály a vedlejšími produkty hutních a souvisejících provozů“
Registrační číslo: CZ.02.1.01/0.0/0.0/17_049/0008426
Příjemce: Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Fakulta materiálově-technologická
Realizace projektu: 01/2019 – 10/2022
Rozpočet projektu:
- Celkové způsobilé výdaje projektu 78 023 647,- Kč
- Celková výše dotace 69 070 743,- Kč
Primárním cílem projektu je podpora dlouhodobé mezisektorové vědecko-výzkumné spolupráce v oblasti nakládání s odpady, které vznikají při výrobě surového železa a oceli. Do projektu jsou zapojeny dvě výzkumná pracoviště a pět průmyslových partnerů. Výzkumné aktivity projektu, na jejichž řešení se partneři projektu podílí, jsou rozděleny do dvou výzkumných záměrů.
VZ 1 - Výzkum materiálového využití strusek
V ČR v metalurgii železa a oceli vzniká ročně více než dva mil. tun strusek. Projekt je zaměřen na podíly strusek, které využití nenacházejí nebo jejich využití přináší jen malý ekonomický a společenský přínos. Snížení množství skládkovaných strusek může přispět k vylepšení ekonomické bilance nakládání se struskami u výrobních podniků zapojených do projektu. Cílem výzkumného záměru 1 je uplatnění materiálového využití strusek v metalurgickém průmyslu - jejich recyklace, využití strusky pro výrobu konvenčních pojiv a v oblasti přípravy alternativních pojiv a dále v oblasti využití strusek jako podkladového materiálu pro stavební účely.
VZ 2 - Výzkum ostatních tuhých odpadů, materiálů a vedlejších produktů hutních a souvisejících provozů
Hutní podniky generují kromě strusek celou škálu dalších vedlejších produktů, odpadů nebo materiálů, které nejsou primárním cílem metalurgické produkce. Jsou to například odprašky, které vznikají při čištění plynu v metalurgii a souvisejících výrobách, odprašky a písky z formovacích směsí s furanovými pojivy, které vznikají ve slévárenství kovů, směsi vyzdívek z metalurgických provozů. Výzkum možností dalšího zpracování těchto tuhých odpadů, materiálů a vedlejších produktů a laboratorní posouzení možností přípravy nových produktů s vyšší přidanou hodnotu, než má pouhá recyklace těchto odpadních materiálů je cílem výzkumného záměru 2.
Hlavní myšlenkou projektu, je CHYTRÉ řešení nakládání s metalurgickými odpady.